A modern háztartásban keletkezett hulladék hatalmas veszélyt jelenthet a környezetre, ha azt nem megfelelően kezeljük. Minden általunk vásárolt háztartásbeli terméknek van egy rejtett élettörténete, ami lokális szinten nem okoz maradandó problémát, globális szinten viszont a jövő generációjának az egészségét és a normális életterét fenyegeti.
Napjaink egyik legmeghatározóbb környezetvédelmi problémája a háztartásokban felhalmozódott hulladék kezelése. Régen, az aranykorban ez azért nem okozott problémát, mert a háztartási szemét jelentős részét a zöld hulladék tette ki, ami könnyen lebomlott, illetve a ház körül tartott állatok gondoskodtak a zöld hulladék feldolgozásáról.
A modern háztartásban a zöld hulladék aránya a felére csökkent, hiszen a rohanó életmódnak köszönhetően a mirelit és az előre elkészített ételeket preferáljuk, így megsokszorozódott a csomagolásra használt műanyag hulladék aránya, amelyről köztudott, hogy igen lassú idő alatt bomlik el.
A másik jelentős problémát a tisztítószerek okozzák, hiszen ezek olyan kémiai vegyületekből épülnek fel, amelyek nagy része mesterséges, tehát a természetben nem megtalálható vegyületek, így ezek a csatornákba, folyókba, a földbe jutva maradandó károkat okoznak az élővilágban, sőt, be is kerülhetnek a táplálékláncba, így számos olyan degeneratív betegséget idézhetnek elő, amelyről a modern orvostudomány még nem is hallott. Egyre inkább elfogadott az a vélemény, hogy számos allergiás megbetegedésért a megváltozott bioszféra a felelős, amit akarva akaratlanul az ember befolyásol.
A mi felelősségünk tehát abban rejlik, hogy az otthonunkban megfelelően kezeljük a háztartási hulladékot. A komposztálás egy kiváló módszer arra, hogy a mindennapi élet során felhalmozódott szerves hulladékot, tehát a lebomló hulladékot összegyűjtsük és visszaadjuk a természetnek azt, amit elvettünk tőle.
A komposztálás tulajdonképpen egy olyan biológiai folyamat, amely a szerves anyagokat humuszerű képződménnyé alakítja, így tápanyagot biztosíthatunk a kerti növényeinknek és a környezetünknek sem ártunk.
A szelektív hulladékgyűjtés napról napra elfogadottabb a lakosság körében a kihelyezett szelektívhulladék-gyűjtő konténerek jelenléte miatt. Az iskolákban, hivatalokban is erre a tudatos viselkedésre szólítják fel a lakosságot.
Ennek a hulladékgyűjtésnek a legnagyobb előnye abban rejlik, hogy a csoportosított papír, műanyag, üveg és kommunális hulladék már eleve szétválogatva érkezik meg a feldolgozóhelyekre, és ott újrahasznosítják ezeket, tehát kevesebb hulladék terheli a környezetünket.
Az, hogy dédunokáinknak élhető élettere legyen a ma élő ember feladata, odafigyeléssel, tudatos magatartással egyetlen ember is sokat segíthet a környezet megóvásában.